EWA BOBROWSKA. JOSHUA TREE / DIALEKTYKA UOBECNIENIA

INSTALACJE FOTOGRAFICZNE, OBIEKTY PRZESTRZENNE, PROJEKCJE. WYSTAWA INDYWIDUALNA TOWARZYSZĄCA 12. POLSKIEMU ZJAZDOWI FILOZOFICZNEMU

Miejsce wydarzenia:  Akademickie Centrum Designu, ul. Księży Młyn 13/15, Łódź
Czas: 15 – 30 września 2023
Wernisaż 15 września, godz. 20:00

Na wystawie zaprezentowane zostaną na instalacje fotograficzne, obiekty przestrzenne i projekcje. Przestrzeń myślowa przeciwstawiona została na wystawie przestrzeni fizycznej i krajobrazowej w kontekście malowniczej i metaforycznej scenerii pustyni Joshua Tree w Kalifornii.

Ekspozycja jest wynikiem namysłu nad pojęciami wizualności i uobecniania. Dialektyka uobecniania powinna być tu rozumiana jako rozciągłość przestrzeni kształtująca zarówno grę formy, figury, jak też ich braku, pustki czy jeszcze bardziej pierwotnej przestrzeni myślanej jako otwartość, ślad w pamięci, Heideggerowskie przestrzennienie skontrastowane z przestrzenią wcielenia.

Dialektykę uobecnienia i podmiotu należałoby również rozpatrywać w kontekście pojęć obecnych Heideggerowskim odczytaniu Hegla – metamorfozy, obecności, różnicy, dialektyki „stawania się innym”; oraz w kontekście arystotelesowskiego pojęcia ujawniania metabolē, czy wręcz myślenia o byciu jako takim.

Ewa Bobrowska – artystka wizualna, estetyczka, filozofka. Jest doktorem sztuk pięknych Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz doktorem filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Odbyła staż podoktorski na Uniwersytecie Kalifornijskim. Zajmuje się twórczością artystyczną i analizą współczesnej refleksji filozoficznej. Pracuje jako adiunkt na Wydziale Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie od 2013 roku współpracuje z prof. Krzysztofem Wodiczko, współprowadząc artystyczną Pracownię Sztuki Domeny Publicznej, a także prowadzi seminaria teoretyczne. Jej prace artystyczne wystawiane były między innymi w Zachęcie, Trafo w Szczecinie, CSW, Salonie Akademii, Muzeum Mazowieckim, Fordham University w Nowym Jorku, Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine czy Muzeum Sztuki w Castello. W 2020 w Berlinie, nakładem szwajcarskiego wydawnictwa Peter Lang, ukazała się jej najnowsza książka UCI Critical Theory and Contemporary Art Practice: Jacques Derrida, Jean-François Lyotard, Bruce Nauman, and Others, with a Prologue by Georges Van Den Abbeele. Jest też autorką monografii Parateoria. Kalifornijska Szkoła z Irvine (2013) i redaktorką antologii Lyotard, Derrida, Hillis Miller i inni.Kalifornijska teoria krytyczna (2019). Jest członkinią Polskiego Towarzystwa Filozoficznego, Polskiego Towarzystwa Estetycznego i Athens Institute for Education & Research.

Joshua Tree

Ewa Bobrowska, Pustynia I, instalacja fotograficzna, 2023